ETNOdizajn – Stowarzyszenie Kraina Św. Anny

26.03.2015 byłam z wizytą w Stowarzyszeniu Kraina Św. Anny z Krapkowic. Zawiodły mnie tam efekty wypracowane w projekcie „Opolski ETNOdizajn”, który to projekt uważam za bardzo potrzebny na terenie całego województwa i bardzo długo chodziła mi po głowie potrzeba podjęcia tego typu działań.

Wizytę uważam za udaną – Pani prezes Ewa Piłat i Pani Julia Niklewicz, przyjęły mnie z wielką otwartością i podzieliły się ze mną wiedzą zebrana podczas realizacji projektu, za co bardzo dziękuję 🙂

Działania te oscylowały wokół produktu regionalnego. Zostały zaaranżowane wspólne warsztaty twórców ludowych razem ze studentami szkół artystycznych. Dzięki takiemu spotkaniu, młodzi ludzie mogli poznać tradycyjne wzornictwo Opolszczyzny i na jego bazie zaprojektować swoje, nowoczesne produkty. Twórcy ludowi natomiast również mogli zobaczyć, jak przystosować swoje wytwórstwo do współczesnego rynku i znaleźć się w trendach współczesnego dizajnu. „Opolski ETNOdizajn” stworzył platformę wymiany doświadczeń i inspiracji. Efektem tych warsztatów były projekty kilku świetnych, nowoczesnych produktów regionalnych.

Wspólnie rozważaliśmy możliwości wprowadzenia ich do produkcji oraz stworzenia rynku dla nich. Na uwadze miałyśmy również możliwość stałej promocji najlepszych projektów  promujących nasz region, który byłby swoistym certyfikatem dobrego produktu opartego o dziedzictwo materialne i duchowe mieszkańców Opolszczyzny.

Poza tymi praktycznymi działaniami wybrani twórcy ludowi, rzemieślnicy, rękodzielnicy z obszaru działania  Krainy Św. Anny zostali przedstawieni, pod kątem swojej wytwórczości w wydawnictwie, które wyszło na zakończenie projektu.

Tutaj link do jednego z filmów zrealizowanych o „Opolskim ETNOdizajnie”, po konferencji podsumowującej go.

Zapoznajcie się z nim – uważam że warto 🙂

Na koniec znalazłam przepiękny projekt kalendarza, który również jest pewnego rodzaju podsumowaniem projektu. Jeśli więc nie macie kalendarza, a potrzebujecie go jeszcze – bierzcie i częstujcie się 🙂

kalendarz-2015-Etnodizajn

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie http://www.annaland.pl/projekty-wspolpracy-lgd/opolski-etnodizajn

 

Posted in animacja kulturalna, edukacja regionalna, rękodzieło i rzemiosło, współpraca and tagged , , , , .