Mali architekci zmiany – opieka formalno – prawna

Jednej z grup inicjatywnych, udało się pozyskać mały grant na realizację warsztatów architektonicznych, podczas których nauczą się jak przystosować swoje nieciekawe obecnie podwórka. Nasza fundacja otoczyła ich opieka prawno-formalna ale także merytoryczną.

Już od jakiegoś czasu zwracaliśmy uwage na konieczność społecznej rewitalizacji miasta. Chciclibysmy przywrócić miasto, jego zaułki, podwórka, ulice mieszkańcom, którzy mogliby w nim spędzać czas podczas wypoczynku, rekreacji w sposób dla nich przyjazny.

Podpisalismy list intencyjny z prezydentem miasta Opola Arkadiuszem Wiśniewskim,  a także przeprowadziliśmy konsultacje z miejskim architektem i ogrodnikiem, w jaki sposób najlepiej włączyć się w przywracanie miasta mieszkańcom. Jakimi miejscami możnaby się zająć, co znalazło swoje odzwierciedlenie w wyborze miejsc warsztatów w projekcie.

Projekt realizowany jest w Opolu, na trzech podwórkach. Podwórka zostaną potraktowane jako żywy materiał w nauce rewitalizacji i przywracaniu mieszkańcom przestrzeni koło domu. Projekt idealnie wpisał sie w plany przekazania części środków samorządu bezpośrednio mieszkańcom.

Dzieci planują, projektują, architekci robią profesjonalne plany podwórekpod okiem studentów architektury.

Zaproponowane rozwiązania często nie są ani drogie ani trudne do wdrożenia.

Są nimi np. miejsca do wyprowadzania chomików, szczurków, świnek morskich…, zabezpieczen huśtawek itp.

Sami zobaczcie

mapa1   mapa3   mapa3