Warsztaty pisania kroszonki po Opolsku

W ramach konkursu Zdobienia Jaj Wielkanocnych 2015 – zorganizowanego przez Miejski Dom Kultury, poprowadziłam warsztaty Opolskiej kroszonki dla dzieci uczestniczących w nim. Technika rytownicza, z której słynie Opolszczyzna nie jest skomplikowana, jednak uzyskać efekt, którym można się szczycić jest bardzo, bardzo trudno. Kroszonkę, wcześniej zafarbowaną w naturalnym barwniku należało wydrapać wzorem zaczerpniętym z Opolskiego haftu. To wzory kwiatowe, bogate w ilość drobnych elementów, zaprojektowane kompozycyjnie w bukiety, serca, pasy kwiatowe itp. jest to praca o tyle żmudna, co relaksująca. Opolska pisanka nie lubi ludzi niecierpliwych – dlatego miło było patrzeć jak dzieci i młodzież szkolna  pracowała nad swoimi dziełami w pełnym skupieniu, kiedy pod ich rękami rozprzestrzeniały się kolejne listeczki, płateczki i kropeczki kwiatów.

Niegdyś pisanie jaj wielkanocnych było zarezerwowane dla kobiet, a mężczyźnie nie mogli ani przy nim uczestniczyć, ani nawet patrzeć. W razie przypadkowego wtargnięcia mężczyzny w pomieszczenie, w którym pisane były kroszonki, kobiety musiały odczynić urok, aby jaja nie przynosiły nieszczęścia. było to tym bardziej ważne, że jajo – symbol życia wiecznego i odradzającej się natury powszechnie stosowano w ludowej magii zaklinania dobrostanu i powodzenia tak w sferze materialnej jak i duchowej.

W konkursie także chłopcy drapali pisanki, co jest znakiem czasu i możliwością zachowania żywej tradycji.

Moje warsztaty połączone były z prezentacją o pochodzeniu pisanki i zwyczaju jej zdobienia…. niezwykła historia, tak bogata w różne watki, wzory, symbolikę, ze z bólem serca musiałam z połowy ciekawych informacji zrezygnować, żeby nie zamęczyć uczestników na śmierć.

Tutaj możecie pobrać prezentację jeśli jesteście zainteresowani 🙂

Pamiętajcie tylko o prawach autorskich 🙂

<h1><span style=”text-decoration: underline;”><span style=”color: #993366; text-decoration: underline;”><a style=”color: #993366; text-decoration: underline;” href=”http://www.mayatomanik.pl/wp-content/uploads/2015/03/Skąd-wzięła-się-kroszonka.pptx”>Skąd wzięła się kroszonka</a></span><span style=”color: #993366; text-decoration: underline;”> </span></span><span style=”color: #993366;”>   prezentacja</span></h1>

Posted in animacja dzieci i młodzieży, animacja kulturalna, edukacja regionalna, rękodzieło i rzemiosło, warsztaty artystyczne and tagged , , , , , , , , , , .