Z warsztatów fotograficznych Eduko

Wrzesień i październik 2016 dla Fundacji „Na zmianę” to czas realizacji projektu o tożsamości mieszkańców Opolszczyzny.

W ramach projektu odbyły się warsztaty z malowania wielkoformatowego oraz fotograficzne, zrealizowane w dwóch miejscach: Opole – Groszowice i Dobrzeń Wielki.

Formułą  warsztatów fotograficznych w tym projekcie jest wspólne aktywne uczestnictwo w plenerze składające się na:

  • znalezieniu uczestników z telefonem/aparatem fotograficznym
  • znalezieniu i obejrzeniu archiwalnych zdjęć, informacji o historii miejsc zamieszkania uczestników
  • opracowaniu trasy przejść
  • przekazaniu podstawowych informacji o tworzeniu dokumentacji fotograficznej podczas plenerów
  • rozmowy z mieszkańcami znającymi historię, zaproszeniu ich do wspólnego przejścia
  • plenerowe przejściach
  • zebraniu zdjęć
  • opracowaniu i wybraniu zdjęć do stworzenia kartek pocztowych i poplenerowej wystawie eksponowanej w szkole w Groszowicach, w GOK-u w Dobrzeniu Wlk.

Uczestnicy warsztatów uczestniczyli sami lub z rodzicami (dzieci mniejsze).

Mieli za zadanie bacznie obserwować, uważnie słuchać, fotografować lub filmować. Jednocześnie duża swoboda w wyborze tego co fotografowali, indywidualna ocena co warto, co się nie podoba decydowała o użyciu aparatów.

Dzieci czuły się dobrze w znanym otoczeniu, odkrywając  jednocześnie nowe historie znanych im miejsc. Najbliższe otoczenie mieli okazję zobaczyć czasem na nowo, poznając historię.  Mieli okazję odkryć i swobodnie wypowiedzieć się o swoim pochodzeniu,  korzeniach rodzinnych, gdzie mieszkają, w którym domu mieszkają dziadkowie, kogo znają z sąsiadów.

Cel projektu został osiągnięty  poprzez atrakcyjną wspólną zabawę-pracę, gdzie poczucie  tożsamości i dumy z historii, możliwości samodzielnego oprowadzania wszystkich, wymiany informacji, przynależność do wspólnoty  okazała się motorem do pracy przy wyborze zdjęć i próbie zaprojektowania wystawy.

Warsztaty fotograficzne prowadziła Katarzyna Krause.

Warsztaty fotograficzne w ramach projektu Opolskie Eduko 2016 pn. „Wiele kultur – jeden dom”  realizowane przez  Fundację „Na zmianę” z partnerami Fundacją „W rozwoju”, PSP 24 Groszowice oraz GOK-iem Dobrzeń Wlk. Realizowane były w miejscowościach Opole Groszowice oraz Dobrzeń Wielki.

„Wiele kultur – jeden dom” realizowanego dzięki dofinansowaniu z konkursu grantowego „Opolskie EDUKO 2016” przeprowadzonego w ramach działań przewidzianych w projekcie pn. „Edukacja kulturowa Opolszczyzny – EDUKO 2016–2018”.

Efekty końcowe naszej wspólnej pracy z dziećmi, kartki pocztowe i plansze wystawowe:

02-kartka-grosz3 03-kartka-grosz2 04-kartka-d2 05-kartka-d1 06-wystawa-d1 07-wystawa-d2 08-wystawa-d3 09-wystawa-g1 10-wystawa-g2

Posted in animacja dzieci i młodzieży, animacja kulturalna, edukacja regionalna, warsztaty artystyczne, Wiele kultur - jeden dom and tagged , , , , , , .