Zamieniaj trawniki w oazy zieleni pełne tulipanów i lili w Opolu!

lilie

Fundacja „Na zmianę” wraz z Urzędem Miasta Opola reprezentowanym przez prezydenta pana Arkadiusza Wiśniewskiego oraz miejskiego ogrodnika panią Grażyną Rącką w ramach współpracy w zakresie animacji społecznej, rewitalizacji i kształtowania zieleni w Opolu oferują rozdanie cebul kwiatowych do posadzenia w przestrzeni miejskiej wokół której mieszkacie, poruszacie się.

To propozycja o upiększenie wspólnej przestrzeni, zebranie się chętnych osób do posadzenia – już na dniach pięknych odmian kwiatów – różnokolorowych tulipanów i lili, które na wiosnę i w kolejnych latach będą cieszyć nasze oczy.

Będziemy się starać łączyć ochotników z okolic – by się poznali i wspólnie wspomagali przy sadzeniu .

Proponujemy w szkołach, przedszkolach, świetlicach środowiskowych i innych tworzyć drużyny partyzantów ogrodniczych do wspólnej pracy przy obsadzaniu terenów zielonych w dodatkowe kwiaty!

Prosimy o zgłaszanie chęci pobrania cebul wraz z podaniem miejsca ich zasadzenia – pod nr. tel. 511 794 859 lub email: fundacja@nazmiane.org.pl

O sadzeniu słów kilka:

Przyjmuje się, że najodpowiedniejszym terminem sadzenia tulipanów i lili jest przełom września i października.

Tulipany są roślinami bardzo łatwymi w uprawie. Sadzenie tulipanów nie powinno więc sprawić problemów nawet początkującym ogrodnikom. Z tego właśnie względu polecamy je każdemu. Cebulki zakopujemy w ziemi na głębokości odpowiedniej w stosunku do ich wielkości. Cebulki małe sadzimy na głębokości do 10cm. Cebulki o średnicy większej niż 15mm sadzimy na głębokości około 12cm. Ważne są również odstępy między cebulkami. Powinny one wynosić 10 cm, a w przypadku odmian dużych nawet 15cm. Tulipany bardzo słabo rosną w miejscach mokrych i na glebach glinianych.

Lilie do niedawna zapomniane, powracają triumfalnie do naszych ogrodów. Wszystkie lilie są tak piękne, że warto tworzyć z nich kolekcje i komponować je z innymi roślinami na rabatach. Głębokość sadzenia lili zależy od wielkości cebuli i powinna być równa jej obwodowi. Na glebie zwięzłej sadzimy nieco płycej, na piaszczystej – głębiej. Jeżeli tworzymy z lilii rabatę lub choćby grupę – cebule sadzimy co 25-30 cm. Kwitną od czerwca do sierpnia, ale aby tak się stało, trzeba zapewnić ziemię żyzną, przepuszczalną i przewiewną, zawsze wilgotnej oraz stanowiska dobrze nasłonecznionego lub lekko ocienionego. Warto też wybrać miejsce nieco wyniesione, aby woda opadowa mogła łatwo odpływać.

Partyzanci ogrodnictwa łączcie się!

od Prazydenta zielona inicjatywa

Posted in Miejska Partyzantka Ogrodnicza, Schronisko niechcianych roślin and tagged , .