Żywe Świadectwa Historii – Prudnik

W ramach projektu „Opowiem Ci jak to było…” zebraliśmy pierwsze nagrania do naszego archiwum społecznego.

Nagrania pochodzą od osób zamieszkałych w Prudniku i Gostomii.

Wspomnienia są nieobiektywne, a jednak będące częścią rzeczywistości w tym najmniejszym ip.Stosiek Prudnik (24)ndywidualnym wymiarze. Dotarliśmy do kilku niezwykłych osób:

Karol Stosiek 

Ślązak urodzony w1935r. w Nowym Browieńcu pod Prudnikiem. Jako dziecko mówił po niemiecku i gwarą śląską utożsamianą z polskością na tych terenach. W dzieciństwie zachorował na Heinego-medina, która pozostawiła po sobie ślad w postaci częściowego paraliżu ciała. Pan Karol mimo wielu trudności życiowych, pozbawiony ojca przez wojnę bardzo chciał się uniezależnić, dlatego zdobył zawód kuśnierza i umiejętności krawieckie, a także nauczył się mówić po polsku, by dobrze porozumiewać się z nauczycielami pochodzącymi ze Wschodu. Otworzył w Prudniku zakład kuśnierski, działał w prudnickim cechu rzemiosł, jako radny, jako działacz na rzecz tożsamości i historii Górnego Śląska.

Posłuchajcie historii Pana Karola, o dawnym Prudniku, ciężkim życiu wiejskiej rodziny i sile charakteru:

 1. Opowieść o Śląskości, pochodzeniu, gospodarstwie na wsi podprudnickiej, czasach wczesnego dzieciństwa – o życiu na wsi po pierwszej wojnie i usamodzielnianiu się.
 1. Opowieść o zabawach dziecięcych, odzieży dziecięcej, przybyszach repatriantów na Śląsk.
 2. Bajki Dziadka Karola, które nagrał dla dzieci leżących  w szpitalach – ku pokrzepieniu serc. Pan Karol sam je nagrał i wyprodukował, aby wysłać do polskich szpitali dziecięcych i Fundacji Dr Clown.
  1. O dzielnym krawcu
  1. O wilku i siedmiu kózkach
  1. O kocie w butach
  1. O niegrzecznych liskach
  1. Jeż i zając
  1. Muzykanci z Bremy
  1. Czerwony kapturek
  1. O urwisie (na podstawie Max i Moritz)
  1. Max i Moritz
  1. Dziadek Karol o sobie

Jeśli zaciekawiła Was historia Pana Karola Stośka zobaczcie reportaż o nim nakręcony przez TVP Opole

reportaż o Karolu Stośku TVP Opole

Teresy Kamienieckiej – Hreczaniuk06-06-wywiad p.Grażyna_6

Urodzona w 1950r. w Niedziałowicach pod Rejowcem. Wychowywała się w gospodarskiej rodzinie sadownika i pszczelarza. W latach ’70 przyjechała do Prudnika wraz z wycieczką studentów pedagogiki, i wkrótce z przydziału do pracy osiedliła się w Gostomi. Wieloletnia dyrektor szkoły w Gostomi, gdzie rozwijając potencjał lokalny przez 10 lat pełniła funkcję sołtyski. Swoją pracą i aktywnością wywalczyła fundusz sołecki dla polskiej wsi. Uczestniczka międzynarodowych spotkań i konferencji na temat odnowy wsi polskiej, aktywności kobiet w życiu społecznym i artystycznym. Specjalistka tradycyjnej kuchni, poetka, pisarka, hafciarka i znawczyni ogrodów. Doskonała gospodyni.

Posłuchajcie wspomnień Pani Teresy o rodzinie spod Chełma, o sadach, pszczelarstwie, obejściu na lubelskiej wsi i o dawnych smakach

Aby odsłuchać wspomnień o prowadzeniu gospodarstwa i życiu w podlubelskiej wsi przekopiuj link i wklej w okno przeglądarki internetowej.

 1. Pasieka i miód
 1. Komora
 1. Magia urodzaju drzew
 1. O dziadach
 1. Uprawy i przechowywanie żywności
 1. Uprawy i żywność
 1. Wiersz orzech i odprowadzanie zmarłego
 1. A na koniec – erotyk o wałku i maglownicy
 2. O żywności i plonach

 

Józefy Romaniak10-wywiad babcia Iwony_9 (1)

Urodzona w 1931 r. we Francji. Wychowała się w Naprawie, wsi położonej w Beskidach. Po zakończeniu II wojny światowej jako młoda dziewczyna przyjechała wraz z rodziną oraz wieloma mieszkańcami Naprawy na Opolszczyznę. Mieszkała najpierw u siostry w Lubrzy, podprudnickiej wsi, zwanej wcześniej Nową Naprawą. Później osiadła w Prudniku, gdzie założyła rodzinę i pracowała. Tam mieszka do dziś, obecnie jest na emeryturze.

Posłuchajcie wspomnień z czasów przesiedleń, a nawet przed nimi, które zachowała w pamięci Pani Józefa.

Przekopiuj link i wklej go w okno wyszukiwarki internetowej.

 1. O repatriacji z Francji, o dzieciństwie w podbeskidzkiej Naprawie, o przeniesieniu się do Lubrzy, o służbie
 1. O pieczeniu chleba, o potrawach wigilijnych, codziennym pożywieniu w Naprawie, o wrażeniach z Lubrzy i Prudnika po przybyciu z Naprawy, o śpiewie i muzyce w Naprawie i zabawach w Lubrzy
 1. O choince i podłaźniczce
 1. O chlebie i żywności
 1. O komunii i Bożym Ciele
 1. O zielonych świątkach i urokach

Nagrania  umieściliśmy także w fundacyjnym archiwum społecznym poprzez strony Fundacji w Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej prowadzonym przez Fundacje KARTA, pod adresem: http://na.zmiane.archiwa.org.

Nagrania mogliśmy zrealizować – podobnie jak cały projekt Opowiem Ci jak to było…” dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.

 

 

 

Posted in edukacja regionalna, Opowiem Ci jak to było, rękodzieło i rzemiosło and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , .